IRELAND CAD Technician (electrical)

In Box Agency s.r.o.

Miesto práce
Írsko
Pracovná oblasť
Strojárenstvo
Práca na plný úväzok
Ponúkaný plat :
25.000 € / year
Požadované vzdelanie
Vysokoškolské III. stupňa
Termín nástupu
ASAP
Náplň práce
Our client is looking to recruit an experienced candidate - CAD Technician - to join their expanding team
It will be a very busy role and will provide good opportunities for the successful candidate to develop and grow within a well-established company. It is Fulltime role, candidates must be used to working within electrical design of Motors, drives, Conveyor systems etc. Specific experience of working with Siemens equipment
· Responsible for assisting with the design of control and automation systems.
Providing advice to the Sales Engineers.
· Design assistance; generate drawings, schematics and bills of materials for the respective projects.
· Undertaking site visits as necessary, you’ll liaise with customers, the manufacturing team and subcontractors to ensure that the finished control systems fully meet the customer specifications.
· Work on tenders and technical manuals and ensure that all work is completed in a timely and effective manner.
Požiadavky na zamestnanca
· At least two years’ experience of using CAD Electrical / AutoCAD
· Electrical Design experience
As a CAD Technician, you must possess excellent presentation skills,
· Flexible approach and the ability to work on your own initiative.
· Self-motivated and meticulous,
· Have the ability to prioritise your workload effectively and meet tight deadlines
· Highly Organised individual in terms of approach to work and maintaining information.
· Experience in dealing directly with clients in a very professional, service orientated manner.
· Excellent work attitude with high degree of ability and attention to detail.
· Flexible and positive attitude.
Informácie pre záujemcu
In case of interest please send your CV in english language with motivation letter to info@inboxagency.sk. Contact person: Robert Jopek +421 908 63 44 71
Stručná charakteristika spoločnosti :
n Box Agency je dynamická personálna spoločnosť založená odborníkmi z oblasti HR v roku 2004 . Začali sme sprostredkovaním zamestnania pre uchádzačov zo Slovenskej republiky do Veľkej Británie a Írska. Postupne sme naštartovali spoluprácu so zamestnávateľmi v Holandsku, Nemecku a iných krajinách v EÚ a Škandinávii. Naše aktivity postupne rapídne narastali a postupne sme začali umiestňovať aj pracovníkov z Českej republiky, Maďarska a Poľska.
Našim cieľom je spolupracovať flexibilne a efektívne aby sme splnili vaše požiadavky. Fakt, že sme boli dvakrát medzi finalistami hodnotenia personálnych agentúr Recruit Rank je zárukou kvality, ktorú ponúkame ako klientom, tak aj uchádzačom o zamestnanie.
Palackého 8, Košice, Slovensko
Kontaktná osoba: Ing.Róbert Jopek
Tel.: 0908634471