Cloud Application Developer

IN2CORE, s.r.o.

Miesto práce
Bratislavský kraj, Bratislava
Pracovná oblasť
Informatika - software
Zmluvný vzťah
Pracovná zmluva, Živnostenský list / IČO
Práca na plný úväzok
Ponúkaný plat :
2 000 - 3 000 EUR /
TBD
Požadované vzdelanie
Vysokoškolské I. stupňa, Vysokoškolské III. stupňa
Termín nástupu
asap
Náplň práce
IN2CORE is a developer of the most advanced video software for filmmakers named QTAKE. It is a preferred tool of production units around the world, with majority in the USA. QTAKE was used to shoot e.g. Avengers, James Bond, X-Men, Gravity, Hobbit, Prometheus, The Amazing Spider-man, Transformers, Resident Evil and many others.
We are looking for a new member of our team.
Your responsibility will be to develop frontend for our web based video application.
Požiadavky na zamestnanca
REQUIRED SKILLS
JavaScript – advanced
HTML, CSS - advanced
Experience with a web framework (Django, Ruby on Rails, or similar)
Experience with a front-end framework (ReactJS, AngularJS, Ember, or similar)
Experience with web video
Git
English - advanced
PREFERRED OPTIONAL SKILLS
Python – intermediate
Iné výhody
JOB BENEFITS
Access to the latest IT equipment
Possibility to choose location – Bernolakovo or Bratislava office
Flexible working hours
Industry-competitive salary and bonuses
International business trips
Informácie pre záujemcu
IN2CORE was founded in 2008 and its team has currently 8 members.
Stručná charakteristika spoločnosti :
Spoločnosť IN2CORE je developerom profesionálneho filmárskeho softvéru QTAKE. QTAKE je najlepší, celosvetovo uznávaný softvér svojho druhu. Vďaka nemu mohli vzniknúť filmy ako Avengers, X-Men, Gravity, Hobbit, Skyfall, Transformers, Prometheus, Iron Man, Thor, Piráti Karibiku, Muži v čiernom, Spiderman, Resident Evil a mnoho ďalších.
Kolárova 22, Bernolákovo, Slovensko
Kontaktná osoba: Sylvia Rechtorikova
Tel.: 0903370500